2016. november 13., vasárnap

II. András


II. András Lovag királyunkról szóljon e történet. Ma nem sok szót ejtenek róla. Szűkszavú oktatásunk nem helyez túl nagy hangsúlyt személyére, pedig Európa legbefolyásosabb királya volt, uralkodása idején. Neki köszönhetjük az Aranybullát is. 

Családja erős szálakkal kapcsolódik a bizánci birodalomhoz. Ezt itt nem taglalnám. Trónra lépése után, apjának tett ígérete szerint, III. Ince pápa felvetésére, vezeti az V. keresztes hadjáratot. VI. Lipót osztrák és Lajos, Bajor herceg együttműködésével, új fejezetet nyitnak meg a keresztes hadjáratok sorában. A négy megelőző, szégyenletes lefolyása és katasztrófális eredménye, rossz példáján okulva, erkölcsi alapokat nem nélkülözve tesz eleget feladatának. A keresztes hadjáratok lényegesen nagyobb logisztikai szervezést igényeltek volna, mint amekkora megelőzte ezeket. Átvonulva Európán, rendszerint rablóhadjárattá aljasult, mivel a seregek ellátása gyéren volt megoldva. Volt olyan királyunk, aki megtiltotta a seregek átvonulását hazánkon. Ennek eredményeképpen, rátámadtak országunkra. Fejvesztve, nyüszítve futottak meg seregeink elől, a bátor keresztes vitézek. Alapvetően, nem erkölcsi fejlettségükről voltak híresek az Európai hercegségek urai, kik a hadsereget összeállították, kifejezetten anyagi javak megszerzése érdekében. Itt lép be II. András királyunk a képbe.

Az V. Keresztes Hadjárat egészen másként alakul. A seregek ellátása zökkenőmentes, a katonák fegyelmezettek. Szaladin seregei minden ellenállás nélkül elmenekül, amikor hírét veszi, hogy a keresztes seregeket a Magyar király vezeti. Ezt ma, úgy tanítják, András kerülte az összetűzéseket és hiánytalanul hazahozta seregeit. Nehéz lett volna Szaladinnal nem találkozni, ha ő harcolni akar. Korábban mindenkit tönkrevert és legyilkolt, könyörtelenül. II. András erődítményeket és egy máig büszkén álló várat építtet, majd amikor biztonságban látja a Szentföldet, valóban hazatér, hatalmas diadallal. A Szentkorona országai között szerepel ma is a Jeruzsálemi királyság is. Hogy miért nem így tanítják nekünk? Próbáljátok megválaszolni!

Jó gondolkodást!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése